Urząd Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15)869-14-10
(0-15)869-14-19
Fax (0-15)869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu
o/Lipnik
96 9434 1041 2009 1940 0884 0014
Lipnik
Kontrast:
A
A
A

W rocznicę Konstytucji 3 Maja

2019-05-04 13:44:02

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w gminie Lipnik uroczystości patriotyczne i religijne. Strażacy obchodzili też swoje święto, dzień św. Floriana. 

 

Ksiądz proboszcz parafii w Goźlicach Ryszard Sałek odprawił nabożeństwo w kaplicy w Lipniku. Podczas kazania mówił o roli Konstytucji 3 Maja, o znaczeniu w historii Maryi, Królowej Polski, która w najtrudniejszych momentach brała nas w opiekę. 

 

 

 

 

 

 

Fundament naszych działań

Po nabożeństwie uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Czynu Legionowego i Podpułkownika Antoniego Jabłońskiego od złożenia kwiatów przez delegacje: Urzędu Gminy na czele z wójtem Andrzejem Grządzielem, Starostwa Powiatowego ze starostą Tomaszem Stańkiem i wicestarostą Małgorzatą Jalowską, radnych Rady Gminy z przewodniczącym Stanisławem Mazurem, Szkoły Podstawowej imienia Romana Koseły z Włostowa i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Lipnika, jednostek OSP.

 


- Konstytucja wpisywała nas do państw ze wszech miar demokratycznych, nowoczesnych, postępowych, która wprowadzała jeden ze stanów, czyli mieszczaństwo, do parlamentu – powiedział podczas uroczystości wójt Andrzej Grządziel. -  Ustalała podatki na rzecz wojska, mówiła o wprowadzaniu trójstopniowego podziału władzy, dwustopniowego sądownictwa. A więc wprowadzała akty, które są dziś wzorcem dla wielu państw na całym świecie. Myśmy mogli się tym pochwalić już w 1791 r., Wielcy myśliciele oświecenia, jak Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, doskonale zdawali sobie sprawę ze słabości państwa polskiego, z jego ułomności. Liberum veto przez wieki blokowało skuteczny rozwój państwa,  nowoczesne ustawy, doprowadziło do tego, że państwo znalazło się na skraju bankructwa politycznego, ekonomicznego. Konstytucja nawoływała, by budować od podstaw nowe państwo i ustrój.


Wójt Andrzej Grządziel mówił, że Konstytucja przypominała, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Nie minął rok i w miejscowości Targowica zawiązała się konfederacja, którą tworzył zaufany Katarzyny II, generał artylerii Popow razem z kilkudziesięcioma przedstawicielami magnaterii polskiej. Wójt pytał, czy jesteśmy narodem, który nie potrafi rozwiązywać własnych spraw we własnym państwie? Czy my musimy się pytać obcych o radę? Oczywiście nie. Konstytucja 3 Maja do dzisiaj niesie nam wielkie przesłanie dla wszystkich Polaków. Dzisiaj żyjemy w dobrych czasach, są spokojnie podejmowane decyzje, które zmierzają ku lepszemu. Jednak to, co się dzieje, musi być zawsze robione razem ze społeczeństwem. Nie da się rządzić w sposób samodzielny, bo wtedy dochodzi do autokratyzmu.

-  U nas, w małej społeczności, jaką jest gmina Lipnik, również tak musimy postępować, zarządzać, bowiem to państwo jako mieszkańcy najlepiej wiecie, co jest potrzebne, co najlepsze dla naszej gminy – zwrócił się wójt do mieszkańców.  - Uważam, że to, co się obecnie robi, zmiany dokonywane także w państwie polskim, idą ku dobremu. Mam nadzieję, że są to zmiany, które też czerpią wzorce z tamtej Konstytucji. Mówimy o obejmowaniu opieką najuboższych, najbiedniejszych, co widzimy w różnych programach pomocowych państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja jest fundamentem dla nas wszystkich, abyśmy pamiętali, że żyjemy w jednym państwie, jesteśmy jednym narodem, jedną społecznością i że wszyscy są równi wobec prawa.

 

Podziękowania dla strażaków

Starosta opatowski Tomasz Staniek odczytał list wiceminister sportu i turystyki, posłanki Anny Krupki. - 228 lat temu my Polacy, my uchwaliliśmy drugą na świecie, pierwszą w Europie Konstytucję. Możemy i powinniśmy być z niej dumni. Polska była i jest sercem Europy. Sytuują nas też wśród niej wielowiekowe tradycje parlamentaryzmu. Konstytucja była też zwieńczeniem 30-letnich prób naprawy naszego państwa, wcześniej niezmiernie słabego podporządkowanego oligarchom, państwa, które nie było w stanie chronić słabszych i opierać się silniejszym.

Tomasz Staniek w imieniu Zarządu Powiatu Opatowskiego życzył wszystkim dobrego świętowania.

Prezes OSP, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Mazur podziękował księdzu za odprawienie mszy. Ze szczególnymi słowami zwrócił się do strażaków. – Składamy podziękowanie tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo – powiedział. -  Bierzecie udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, jesteście wielką wartością w naszym społeczeństwie. Dziękujemy wam za zaangażowanie i ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, za skuteczność waszych działań oraz krzewienie postaw patriotycznych.

 


W części artystycznej wystąpili uczniowie szkół w Lipniku i Włostowie: Karolina Szemraj, Oliwia Jalowska, Aleksandra Leśko, Tomasz Kiec, Kacper Szemraj oraz Patrycja Kargul, Natalia Kargul, Klaudia Moskal. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiązankę pieśni patriotycznych i narodowych, między innymi „Jest takie miejsce, taki kraj”, „O mój rozmarynie”, „Żeby Polska była Polską”.

 

 

 

Po uroczystościach przed pomnikiem na placu przy jednostce OSP w Lipniku strażacy uczestniczyli w spotkaniu towarzyskim.

fotorelacja >> zobacz >>

Telewizja internetowa
Kalendarium
Październik
PonWtŚrCzPtSobNdz
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Pogoda