Urząd Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15)869-14-10
(0-15)869-14-19
Fax (0-15)869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu
o/Lipnik
96 9434 1041 2009 1940 0884 0014
Lipnik
Kontrast:
A
A
A

Uroczystość strażacka przy amfiteatrze

2020-09-28 08:24:13

Na placu przy amfiteatrze w Lipniku odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania nowego wozu bojowego miejscowej jednostce OSP. Podczas uroczystości poświęcono również samochód elektryczny zakupiony na potrzeby Urzędu Gminy w Lipniku.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, którą odprawili księża, proboszcz z Włostowa Paweł Goliński, proboszcz z Malic Kościelnych Marian Nowak, kapelan powiatowy strażaków Marek Bieniasz.

Uroczystość odbyła się z zachowaniem ceremoniału strażackiego. Dowódca uroczystości, druh Mariusz Michałowski złożył meldunek druhowi Andrzejowi Bętkowskiemu, członkowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Kielcach, marszałkowi województwa świętokrzyskiego. Wciągnięta została flaga na maszt przez poczet w składzie: dowódcę, druha Tomasza Szczecinę, flagowego, druha Radosława Saneckiego, asystującego, druha Przemysława Nawodzińskiego.

Wójt Andrzej Grządziel otworzył  uroczystość i powitał gości. Nie ukrywał, że gmina znajduje się na przecięciu dwóch głównych dróg krajowych i dochodzi tu do wielu wypadków. Tylko w ubiegłym roku zginęły trzy osoby. Samochód był niezbędny do uczestnictwa w najpilniejszych akcjach.

- Spełnia wszystkie wymogi straży pożarnej, dobrze się prezentuje – powiedział wójt. – To sprzęt na miarę XXI wieku. Został też poświęcony inny samochód, który trafił do nas dzięki Wojewódzkiemu  Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jesteśmy w województwie pierwszym samorządem, w którym znajdzie się samochód elektryczny. Można przejechać nim 400 km na jednym ładowaniu.

Dołączyliśmy do jednostek, które są wyposażone w nowoczesne środki. Dziękuję za przybycie tak wielu znamienitych gości, parlamentarzystów, samorządowców.  

Prezes OSP w Lipniku, druh Jarosław Szczecina przedstawił rys historyczny jednostki OSP w Lipniku. Przypomniał, że jednostka powstała w 1948 r. i została założona przez Stanisława Sałapę i Szczepana Dziekańskiego.

Głównym punktem uroczystości było przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego renault, który został zakupiony ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w wysokości 510 tys. zł, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w wysokości 20 tys. zł i budżetu gminy w wysokości 304,9 tys. zł. Łączny koszt zakupu wyniósł 834,9 tys. zł.

Akt przekazania samochodu i kluczyki wręczyli: marszałek Andrzej Bętkowski, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach, brygadier Grzegorz Rajca, wójt Andrzej Grządziel. Asystowali: posłowie - Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek, Andrzej Kryj. Akt i kluczyki odebrał naczelnik OSP w Lipniku, druh Łukasz Maziarski. Naczelnik przekazał kluczyki kierowcy, druhowi Rafałowi Piątkowi.   

Okolicznościowe przemówienia wygłaszali zaproszeni goście, parlamentarzyści, samorządowcy. Poseł Krzysztof Lipiec wyraził wdzięczność wójtowi, który zabiega o rozwój gminy. Życzył strażakom, by z każdej akcji wracali cali i zdrowi.

- Patrząc na te dwa samochody, (na placu stał również dotychczasowy Star należący do OSP Lipnik) widzimy jakie zmiany, jaka metamorfoza nastąpiła w funkcjonowaniu straży pożarnej – powiedział poseł Marek Kwitek. - To jest zmiana pokoleniowa.

Poseł Andrzej Kryj przypomniał, że dwa czynniki decydują o powodzeniu akcji, czynnik ludzi i materialny. Jeśli najlepiej przygotowany strażak nie będzie miał wsparcia przez nowoczesny sprzęt, to niewiele może zrobić.

Marszałek Andrzej Bętkowski przypomniał, że w gminie jest 12 jednostek, co jest dużą rzeszą ochotników, bardzo cenną pomocą dla wójta, społeczności lokalnej, ale też dużym wysiłkiem dla gminy. - Od trzydziestu lat mam zaszczyt i przyjemność nosić mundur strażacki i działać z wami – zwrócił się do druhów. - Cieszę, że dzisiaj dla mojej rodziny strażackiej trafia tak piękny samochód. U nas w województwie jest ponad 880 jednostek OSP, około 230 z nich znajduje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Bez was system nie działałby tak sprawnie jak obecnie.

Andrzej Bętkowski na pamiątkę pozyskania nowego samochodu wręczył druhowi Jarosławowi Szczecinie grawerton z postacią  św. Floriana. Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Jońca wyraził zadowolenie, że może uczestniczyć w pięknej uroczystości przekazania samochodu strażackiego. Tym bardziej, że codziennie jeździ w tym rejonie do Kielc i będzie czul się bezpieczniej na drodze.

Brygadier Grzegorz Rajca, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach, nie ukrywał, że zawsze chętnie wraca na ziemię opatowską, bo tu przed 25 laty rozpoczynał pracę jeszcze w ramach województwa tarnobrzeskiego. Miał okazję z druhami z Lipnika usuwać zagrożenia występujące na ziemi opatowskiej. - To pierwszy tego typu samochód, który otrzymała jednostka OSP  w województwie świętokrzyskim – podkreślił. - W naszym regionie do końca roku trafi do druhów 30 takich samochodów, w kraju – 600.

Zastępca starosty opatowskiego Małgorzata Jalowska podziękowała za zaproszenie na  niezwykłe wydarzenie poświęcenia przekazania i poświęcenia samochodów.

Prezes Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Grzegorz Socha pogratulował wójtowi za dobrą współpracę i zakup nowego wozu zarówno strażackiego, jka rówież w pełni ekologicznego samochodu dla tut. urzędu. Z zadowoleniem mówił, że gmina jest pionierem w działaniach ekologicznych. Strażakom życzył, by zawsze zaliczali tyle samo powrotów, ile wyjazdów. 

W końcowej części uroczystości wójt Andrzej Grządziel nie ukrywał, że OSP to nie tylko samochód. W ciągu trzech lat jego pracy w gminie nakłady finansowe na OSP wyniosły około 500 tys. zł z budżetu gminy. Zapowiedział, że do końca obecnej kadencji wszystkie remizy dociepli, otynkuje. Każda będzie po termomodernizacji, w każdej znajdzie się ogrzewanie, fotowoltaika. Priorytetem wójta jest gmina proekologiczna.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii pod adresem Przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Lipnik

Telewizja internetowa
Kalendarium
Wrzesień
PonWtŚrCzPtSobNdz
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Pogoda
skup aut gdynia