Urząd Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15)869-14-10
(0-15)869-14-19
Fax (0-15)869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu
o/Lipnik
96 9434 1041 2009 1940 0884 0014
Lipnik
Kontrast:
A
A
A

Święto Niepodległości w Lipniku

2022-11-16 10:08:53

 

Mieszkańcy gminy Lipnik uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości wójt Andrzej Grządziel podkreślał, że wspólne działania na różnych frontach, nasza jedność, wbrew różnym opcjom politycznym, doprowadziły do wolności.Tradycyjnie uroczystości poprzedziła msza święta w kaplicy w Lipniku. Po nabożeństwie mieszkańcy przemaszerowali przed pomnik pułkownika Antoniego Jabłońskiego, gdzie złożyli kwiaty i wieńce.

Najpierw hołd twórcom niepodległości oddała delegacja Urzędu Gminy na czele z wójtem Andrzejem Grządzielem, następnie w imieniu Starostwa Powiatowego wicestarosta Małgorzata Jalowska, dalej – delegacja radnych Rady Gminy na czele z przewodniczącym Stanisławem Mazurem, delegacja przedstawicieli jednostek OSP, Szkoły Podstawowej imienia Romana Koseły we Włostowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku, Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie z dyrektorem Sebastianem Szymańskim.Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Andrzej Grządziel. - To dzień szczególny dla Polski, dla Polaków – powiedział. - Przyjechał do Warszawy marszałek Józef Piłsudski z Magdeburga i została ogłoszona niepodległość. Polska wróciła na mapy świata.

Andrzej Grządziel zastanawiał się, co takiego stało się, że Polska stała się niepodległa. To był cały szereg działań dyplomatycznych, wojskowych, politycznych, aktywność wielu wybitnych osób, między innymi światowej sławy polskiego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego, posła do Dumy Rosyjskiej, polityka Romana Dmowskiego, twórcy legionów, które były początkiem wojska polskiego, Józefa Piłsudskiego.Andrzej Grządziel wygłosił krótką lekcję historii. Przypomniał, że w roku 1918 r. Niemcy podpisują w Wersalu kapitulacje, ale nie bezwarunkową i nadal są potężne. Austria jako wielkie państwo przestaje istnieć. Zagubiona w wojnie domowej jest Rosja. Ciągle nie wiadomo, jakie ziemie wejdą w skład powstającej Polski, czy te, przed trzecim rozbiorem, czy te, przed drugim rozbiorem.

- Tej wolności nikt nam nie dał za darmo – podkreślił wójt. – To, że powstało państwo, zawdzięczamy swojemu uporowi, walce. Były różne poglądy, ale jeden cel, powstanie państwa polskiego, jego odbudowa. Teraz, gdy toczy się wojna na wschodzie, szczególnie widzimy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Każdego dnia powinniśmy zabiegać o ojczyznę, troszczyć się o naszą niepodległość. 

Wicestarosta Małgorzata Jalowska powiedziała, że powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami i ponad 110 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. - Cieszę, że po raz kolejny mogę być z wami – zwróciła się do mieszkańców. - Życzę państwu zadumy, refleksji, ale też ogromnej radości. Dziękuję za uczczenie święta niepodległości.

W części artystycznej wystąpili seniorzy z Klubu Senior+  w Kurowie, którzy pod kierownictwem Dariusza Jurkowskiego wykonali piosenki: „Przybyli ułani”, „Polskie kwiaty”, Ułani, ułani”. Utwór „Biały krzyż” zaśpiewał Marian Bieńka.   


Kilka utworów o tematyce patriotycznej przedstawili młodzi artyści z GOK&CK oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Magdalena Juda, Larysa Kwiecień, Witek Sierpniak, Klaudia Moskal zaśpiewali piosenki: „Mówię o Tobie dobrze”, „Miejcie nadzieję”, „Pierwsza Kadrowa”, Ojczyzno ma”. Wspaniały taniec z szarfami wykonały uczennice z klasy ósmej ZS-P w Lipniku.  


Fotorelacja >>> zobacz wiecej zdjęć >>>

Telewizja internetowa
Kalendarium
Wrzesień
PonWtŚrCzPtSobNdz
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Pogoda
skup aut gdynia